Jak zajistit, aby vaše zubní protéza perfektně seděla

19

dub

Publikoval Dita Vránová s 0 komentář(y)

Jak zajistit, aby vaše zubní protéza perfektně seděla

Potíže spojené s nesprávně sedící zubní protézou

Kdo by si myslel, že malý kousek umělé sady zubů může způsobit tolik potíží? Nesprávně sedící zubní protéza není jen o nepohodlí. Může vést k podráždění dásní, bolestem, obtížím při jídle a mluvení, a dokonce i k zhoršení celkového zdraví ústní dutiny. Je důležité rozpoznat první signály, jako jsou časté ústní vředy nebo pocit, že protéza klouže a nepřiléhá, jak má. Tato problémy nesmí být ignorovány, protože dlouhodobé nošení špatně sedící protézy může vést k vážnějším komplikacím, jako je resorpce kostí.

Pamatujte, že ústa se mohou s časem měnit, a co do nedávna dobře sedělo, nemusí být stále komfortní. Z toho důvodu je nutné pravidelné kontroly u zubaře. Ano, právě zubař bude vaším prvním a nejdůležitějším pomocníkem při řešení jakýchkoliv problémů s protézou.

Domácí metody úpravy a péče o protézu

Pokud zaznamenáte menší problémy, existují způsoby, jak si můžete pomoci i doma. Samozřejmě, že hlubší úpravy by měl vždy provádět profesionál, ale malé korekce jako je čištění nebo použití protézních krémů může učinit i laik. Jedna z prvních věcí, které můžete udělat, je ujistit se, že vaše protéza je vždy čistá. Používejte speciální protézní kartáček a čisticí prostředky, které jsou určené právě na tento typ péče. Tyto produkty pomáhají odstranit zbytky jídla a bakterie a tím snižují riziko podráždění a infekce.

Další běžnou praxí je použití protézního fixačního krému, který může pomoci stabilizovat protézu v ústech, ale pozor, je to jen dočasné řešení. Nezapomeňte, že pokud protéza klouže, znamená to, že je potřeba navštívit zubaře. Jestli cítíte, že tištění není dostačující, zkuste speciální vložky do protéz, které můžete snadno vystřihnout a vložit doma. Ale i tuto metodu brať jako dočasné řešení, protože nic nenahradí skutečnou odbornou úpravu protézy.

Kdy je čas vyhledat odbornou pomoc

Pokud jste již vyzkoušeli běžné metody úpravy a situace se nelepší, je čas vyhledat profesionální pomoc. Zubař nebo zubní technik ve vašem okolí může vaši protézu upravit tak, aby opět správně seděla. Někdy může být potřeba vyrobit zcela novou protézu, zejména pokud je původní značně opotřebovaná nebo pokud se struktura vašich úst výrazně změnila.

Profesionální úprava zahrnuje přeměření vašeho ústního prostředí a následné úpravy protézy na míru. V některých případech může být potřeba zcela nová protéza. Je důležité, aby byla veškerá péče prováděna pod odborným dohledem, protože špatně provedené úpravy mohou způsobit více škody než užitku. Zvolte ošetření, které vaše ústa zaslouží, a nebojte se investovat do svého komfortu a zdraví.

Napsat komentář